آگهی / درخواست آگهی / درخواست

اطلاعات کامل در مورد وام ودیعه مسکن و نحوه دریافت آن


در این مقاله خواهید خواند:

وام ودیعه مسکن چیست؟
وام ودیعه مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟
میزان وام و شرایط پرداخت آن چگونه خواهد بود؟
ثبت نام وام ودیعه مسکن
آخرین اخبار پیرامون وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن چیست؟
با توجه به تغییرات نرخ ارز و شرایط اقتصادی کشور در چند ماه گذشته شاهد افزایش نرخ اجاره بها در تهران و دیگر شهر ها بودیم که این امر مشکلات بسیاری را برای معیشت مردم ایجاد کرده است. به سبب تغییرات صورت گرفته در این مدت و عدم توانایی بسیاری از اقشار جامعه برای پرداخت هزینه های موجود، دولت در جهت بهبود شرایط و کمک به حال قشر آسیب پذیر جامعه طرح پرداخت وام ودیعه مسکن را ارائه کرد که پیرو آن بانک ها موظف به پرداخت تسهیلات مورد نظر به مستاجران خواهند بود. پرداخت این مبلغ تنها به مستاجران و برای بهبود معیشت آن ها انجام خواهد گرفت که دارای شرایط خاصی از نظر نحوه پرداخت، نوع قرارداد اجاره و ... می باشد.

وام ودیعه مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟
با توجه به این که طرح مذکور برای بهبود شرایط معیشت مردم اجرایی شده است، شرایطی برای پالایش افراد در نظر گرفته اند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

برای پرداخت وام ودیعه مسکن گروه هایی که به عنوان هدف در نظر گرفته شده است شامل زنان سرپرست خانوار، حقوق ‌بگیران، کارگران، مستمری‌ بگیران، و بازنشستگان می باشد که در میان این گروه ها نیز اولویت هایی مطرح می باشد و می بایست بر اساس آن اقدامات لازم صورت گیرد. برای دریافت این مبلغ در حال حاضر، خانواده‌های پنج نفره و حقوق بگیران ثابت، خانه‌اولی‌ها و کسانی که امسال ازدواج کرده‌اند، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به عنوان اولویت بانک ها جهت پرداخت اعلام شده است. 

لازم به ذکر است که علاوه بر اولویت های عنوان شده موارد زیر نیز باید در نظر گرفته شود:

افراد متقاضی باید سرپرست خانوار باشند
مستاجران حتماً باید اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری داشته  باشند.
تاریخ اجاره نامه ثبت شده می بایست پس از تاریخ 4 مرداد باشد.
وام یا امکانات یارانه‌ای از طرف دولت در بخش زمین یا مسکن دریافت نکرده باشند.
 افرادی که مسکن مهر دریافت کرده یا متقاضی طرح اقدام ملی مسکن هستند از شمول دریافت وام ودیعه خارج می‌شوند. (با توجه به عدم دریافت خدمات مربوط به طرح ملی مسکن و قرار داشتن این طرح در مراحل اولیه به احتمال زیاد افراد متقاضی مسکن ملی اجازه دریافت وام ودیعه را خواهند داشت و به عبارتی فرم ج آن ها سبز خواهد بود. اما با توجه به اعلام مسئولین افرادی که از وام ودیعه مستاجران استفاده کنند فرم ج آن ها برای دریافت مسکن ملی قرمز خواهد شد. که افراد می بایست به این نکته توجه داشته و بر اساس آن انتخاب کنند)
فرم (ج) متقاضیان سبز باشد
فرد متقاضی صاحب ملک نباشد.
از سال 84 تاکنون سابقه خرید و فروش ملک نداشته باشند.
متقاضی چک برگشتی و یا اقساط معوقه نداشته باشد.


میزان وام و شرایط پرداخت آن چگونه خواهد بود؟
منابع لازم برای پرداخت این نوع از تسهیلات به مستاجران در حدود ۲۰ هزار میلیاد تومان اعلام شده است و میزان مبلغ وام در نظر گرفته شده برای هر خانوار با توجه به میزان اجاره بها و رهن خانه ها، در شهرهای مختلف متفاوت بوده و برای تهران و دیگر شهر ها مبالغ متعددی را خواهیم داشت. به طوری که میزان مبلغ قابل پرداخت این وام برای ساکنین شهر تهران ۵۰ میلیون تومان، برای ساکنین کلان شهرها (مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) ۳۰ میلون تومان و برای سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان می باشد.

همان طور که از نام این نوع از تسهیلات مشخص است مبلغ پرداختی به مستاجران به عنوان ودیعه در اختیار آن ها بوده و پس از یک سال از زمان دریافت مبلغ، موظف به بازپرداخت کامل آن به بانک خواهند بود. در طی این مدت مستاجرین به سبب استفاده از این مبلغ تنها موظف به پرداخت سود ماهانه آن خواهند بود و اصل پول در پایان یک سال برگردانده خواهد شد. اما نکته ای دیگر که در این میان مطرح می باشد این است که اگر فردی علاوه بر سود وام مورد نظر، توانایی پرداخت اقساط مربوط به اصل وام را نیز داشته باشد، می تواند وام مورد نظر را به صورت 30 ماهه و با بهره ای متفاوت از وام ودیعه دریافت کند. در صورتی که فرد تنها قصد پرداخت سود وام را داشته باشد و اصل مبلغ را در پایان مدت یک سال بازگرداند، نرخ بهره وام ودیعه 13 درصد خواهد بود و اگر فرد متقاضی دریافت اصل مبلغ باشد و توانایی پرداخت اقساط مربوطه به اصل مبلغ و همچنین سود آن را داشته باشد، وام مورد نظر با بهره 12 درصد به وی پرداخت خواهد شد.

با توجه به این که نرخ بهره وام ودیعه مستاجران 13 درصد می باشد، اقساط پرداختی به صورت ماهانه برای وام 50 میلیونی ۵۴۰ هزار تومان، برای وام ودیعه ۳۰ میلیونی ۳۲۵ هزار تومان و برای وام ۱۵ میلیونی ۱۶۰ هزار تومان خواهد بود.

ثبت نام وام ودیعه مسکن
با توجه به قرار داشتن کشور در روزهای کرونا و نیاز مبرم به رعایت مسائل بهداشتی و کاهش تردد افراد، ثبت نام این طرح با استفاده از پیامک قابل انجام بوده و افراد مختلف که متقاضی استفاده از این ودیعه می باشند می بایست کدملی سرپرست خانوار را به شماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ پیامک کرده و تقاضای خود را از این طریق ثبت کنند. ثبت نام اولیه این طرح همانطور که عنوان شد به صورت پیامکی بوده و از 4 مراد تا ساعت 24 تاریخ 9 مرداد 1399 برای آن مهلت تعیین شده است. لذا متقاضیان می بایست تا این تاریخ مشخصات مربوطه را به شماره اعلام شده ارسال و منتظر مراحل بعدی باشند.

بر اساس اعلام وزارت مسکن و شهرسازی پس از ثبت نام اولیه افراد در این طرح، متقاضیان واجد شرایط در تاریخ ۱۵ الی ۲۰ مرداد ماه به بانک ها معرفی خواهند شد.

آخرین اخبار پیرامون وام ودیعه مسکن
پس از اعلام وزارت مسکن و شهرسازی پیرامون پرداخت وام ودیعه مسکن و توضیح شرایط بازپرداخت آن علمای دینی نسبت به این مورد و شرعی بودن آن ایراداتی را وارد کردند که پس از بررسی های مجدد و اعلام نتیجه آن مقرر شد وام مورد نظر تحت عنوان وام مرابحه خرید کالا و خدمات به متقاضیان ارائه شود و باز پرداخت آن به دو صورت متفاوت انجام گیرد. 

برای آگاهی از اخبار مربوط به این وام می توانید به کانال تلگرام گروه مسکن صدف پیوسته و به صورت روزانه در جریان امور مربوطه قرار گیرید و یا در صورت نیاز از بخش اخبار سایت صدف مطالب و اخبار مربوطه را دنبال کنید.

تازه ترین خبرها در مورد وام ودیعه مسکن:
شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران/مستاجران فقط سود وام ودیعه مسکن را می پردازند
ثبت نام ٢ میلیون و ٢٢٠ هزار نفر برای دریافت تسهیلات مرابحه کالا و خدمات
پرداخت وام ودیعه مسکن مستاجران به دو روش انجام خواهد شد
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مشمولان دریافت وام ودیعه مسکن تا ۵ روز دیگر اعلام می‌شوند.

 

  • 02 شهریور 1402
  • 44