آگهی / درخواست آگهی / درخواست

چه نوع ملکی بخریم؟

در این مقاله خواهید خواند:

بازار مسکن و نحوه سرمایه گذاری در آن
اقدامات لازم پیش از خرید ملک
اهمیت انتخاب نوع ملک
سکونت و انتخاب نوع ملک
انتخاب نوع ملک با قصد سرمایه گذاری
بازار مسکن و نحوه سرمایه گذاری در آن
با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تغییرات بسیار آن در چند ماه گذشته شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری در بازار مسکن فراهم نبوده و تنها افرادی که پیش از این دارای مسکن بوده اند و یا از طریق سرمایه گذاری در بازار های موازی اندوخته ای دارند، توان سرمایه گذاری در این بازار را داشته و این امکان برای آن ها فراهم می باشد. اما به این حال با توجه به نیاز افراد به داشتن سرپناه و ضرورت آن شاهد ورود افراد و سرمایه آن ها به این بازار هستیم. با توجه به نکات ذکر شده و اهمیت بررسی بازار برای حفظ و لفزایش سرمایه می بایست در زمان خرید و سرمایه گذاری نکاتی را در نظر داشت تا بتوان انتخاب مناسب و بهتری اتخاذ کرد. از جمله نکاتی که برای سرمایه گذاری در بازار مسکن می بایست در نظر داشت، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستیابی به سود در بازار مسکن نیازمند گذشت زمان بوده و به عبارتی بازار مسکن جزو بازار های بلند مدت می باشد.
بهترین زمان برای ورود به بازار مسکن و سرمایه گذاری در آن، زمان رکود بازار می باشد.
بهنرین زمان برای خروج از بازار و یا به عبارتی فروش ملک اواخر رونق بازار می باشد.
با توجه به هدف خود برای سرمایه گذاری انتخاب مناسب را انجام دهید.
گزینه های مختلف برای سرمایه گذاری را بررسی کرده و با توجه به نیاز و سرمایه خود انتخاب مناسب را انجام دهید.
با توجه به میزان سرمایه خود روش های مختلف برای سرمایه گذاری در این بازار مانند پیش خرید، مشارکت در ساخت، ساخت و ساز را مورد بررسی قرار دهید.
در صورت نیاز به مبلغی برای خرید بهتر، ملک خود را برای رهن گذاشته و با استفاده از این مبلغ خانه ای بهتر خریداری کنید.
تنها به دلیل ارزان تر بودن برخی خانه ها برای خرید آن اقدام نکنید.
پیش از اقدام به خرید اطلاعاتی هر چند جزئی پیرامون املاک و معاملات ملکی کسب کنید.
پیش از خرید خانه های وکالتی، اوقافی، مشاع و املاکی از این قبیل بررسی های لازم را انجام داده و با افراد متخصص این امر مشورت کنید.

اقدامات لازم پیش از خرید ملک
اقدام به خرید ملک مانند هر تصمیم دیگری نیازمند بررسی بوده و می بایست از جنبه های گوناگون به آن پرداخته شود. زمانی که قصد خرید ملکی را دارید بایستی ابتدا بر اساس نیازهای خود و اولویت های شخصیتان بررسی هایی را انجام داده و با اطمینان کامل وارد معامله شوید. لذا به عنوان اولین قدم می بایست نیازها و اهداف خود را مورد بررسی قرار داده و از آن ها کاملا آگاه باشید. برای این منظور موارد زیر را در نظر گرفته و آن ها را مشخص کنید:

هدفتان از خرید ملک سرمایه گذاری است یا با هدف سکونت قصد معامله و خرید ملک دارید؟
میزان سرمایه شما چه مقدار است و آیا توانایی پرداخت اقساط وام جهت افزایش سرمایه خود را دارید یا نه؟
برای نزدیکی به خانواده و یا محل کار منطقه خاصی را در نظر دارید؟
برای رفت و آمد نیاز به استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید؟
آیا شرایط آب و هوایی منطقه برای افراد خانواده اهمیت دارد؟
آیا خانه ای با تعداد خواب بالا نیاز دارید یا نه؟
سکوت و آرامش محله و کم بودن تردد افراد برایتان اهمیت دارد؟
با توجه به شرایط افراد خانواده طبقه خاصی را مد نظر دارید؟
پس از بررسی موارد ذکر شده و تعیین معیار ها و اولویت هایتان می بایست مناطق مناسب با شرایط خود را تعیین کرده و محدوده قیمتی املاک در آن نقاط را مورد ارزیابی قرار دهید. در صورتی که منطقه مورد نظر شما داراری نرخ بالایی می باشد می توانید روی مناطق نزدیک برنامه ریزی کرده و برای بهتر بودن شرایط رفت و آمد، نقاطی را که دارای مترو می باشند و دسترسی مناسبی به منطقه مورد نظر شما دارند را انتخاب کنید. برای انتخاب منطقه مورد نظر اگر انتخاب شما محدود به مناطق خاصی نمی باشد می توانید بهترین مناطق تهران برای سرمایه گذاری و یا سکونت را مورد بررسی قرار داده و روی آن ها تمرکز کنید.

پس از انتخاب منطقه و محدوده مورد نظر یکی از بهترین راه ها مراجعه به بنگاه های معاملاتی آن منطقه می باشد که می توانند کمک بسیاری به شما در انتخاب ملک و خرید بهتر باشند. مسکن صدف یکی از با سابقه ترین دفاتر املاک در منطقه 22، آماده ارائه خدمات پیرامون معاملات ملکی و راهنمایی های لازم در مورد خرید و فروش مسکن در منطقه 22 به عنوان یکی از بهترین مناطق تهران از نظر آب و هوا و دارا بودن شرایط مناسب برای زندگی و سرمایه گذاری می باشد.

پس از بررسی های ذکر شده یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه داشت انتخاب نوع ملک می باشد. به طوری که انتخاب درست منطقه و نوع ملک می تواند به سود آوری بیشتری ختم شود و برای سرمایه گذار شرایط بهتری را فراهم آورد. لذا پس از بررسی اولویت های فردی و امتخاب منطقه می بایست روی نوع ملک متمرکز شده و با توجه به هدف خود از سرمایه گذاری در بازار مسکن انتخاب مناسبی را انجام داد.

اهمیت انتخاب نوع ملک
سرمایه گذاران در بازار مسکن با اهداف متفاوتی در این بازار فعالیت کرده و بسته به هدف خود می توانند انواع مختلفی از املاک را انتخاب کرده و اقدام به خرید و فروش کنند. در این میان خانه های نوساز، خانه های چند سال ساخت، خانه های کلنگی و زمین ها به عنوان گزینه هایی است که افراد انتخاب کرده و می توانند روی آن ها سرمایه گذاری کنند. هر کدام این املاک دارای شرایط خاص خود بوده و می بایست با تحلیل های مناسب مورد انتخاب قرار گیرند. به طور معمول افرادی که در بازار مسکن سرمایه گذاری می کنند با هدف سکونت به آن وارد شده و در کنار آن قصد افزایش سرمایه خود در طول زمان را نیز دارند. اما در کنار این مورد ما شاهد خرید و فروش املاک کلنگی، زمین و ... نیز هستیم که انتخاب آن ها بستگی به هدف فرد برای سرمایه گذاری دارد. لذا در ادامه به بررسی گزینه های موجود در شرایط مختلف خواهیم پرداخت.

سکونت و انتخاب نوع ملک
اگر فردی با هدف سکونت وارد بازار مسکن شود می بایست این گونه به ماجرا نگاه کند که همزمان با سرمایه گذاری قصد سکونت داشته و باید ملک مورد نظر شرایط لازم جهت رفاه حال وی و خانواده او را داشته باشد. توصیه ما برای افرادی که قصد سکونت و سرمایه گذاری به صورت همزمان را دارند این است که برای خرید خانه های چند سال ساخت اقدام کرده و نکات زیر را مد نظر داشته باشند. خانه های چندسال ساخت روند نزولی ارزش ملک با گذشت زمان و بالا رفتن عمر ساختمان کمیتر از خانه های نوساز می باشد. به عبارتی خانه های نوساز در چند سال اولیه افت بالاتری را در مقایسه با خانه های چندسال ساخت تجربه می کنند.

در زمان انتخاب ملک با قصد سکونت امکانات رفاهی منطقه و محله را بررسی کرده و دسترسی آن را نیز مد نظر داشته باشید. دسترسی های مناسب به راه های ارتباطی و مراکز درمانی و همچنین بازارهای خرید می تواند روی کیفیت زندگی و رضایت افراد تاثیر زیادی داشته باشد. 

شرق تهران به سبب شرایط مناسب برای زندگی و پایین تر بودن قیمت املاک برای سرمایه کذاری و سکونت به صورت همزمان مناسب می باشند. اما اگر سرمایه بالاتری دارید منطقه غرب تهران از نظر پیشرفت و سودآوری؛ شرایط بهتری را تجربه می کند.

خانه های نوساز کیفیت بالاتری برای زندگی دارند اما به مرور از ازرش آن ها کاسته می شود.
خانه های چند سال ساخت در محدوده شرق تهران گزینه مناسبی برای سکونت و همچنین سرمایه گذاری می باشند.
خانه های چندسال ساخت با متراژ پایین گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری می باشند.
متراژ پایین ملک به سبب عدم نیاز به سرمایه بالا تقاضای بالاتری برای آن ها وجود دارد و در زمان رکود بازار مسکن به راحتی خرید و فروش می شوند.

  • 13 شهریور 1402
  • 11