آگهی / درخواست آگهی / درخواست

راهنمای دریافت و استعلام کد رهگیری اجاره نامه

در این مقاله خواهید خواند:

اجاره نامه
اجاره نامه با کد رهگیری
سامانه دریافت کد رهگیری مستاجران
گرفتن کد رهگیری اجاره نامه
استعلام کد رهگیری اجاره نامه
هزینه دریافت کد رهگیری اجاره نامه
ابطال کد رهگیری اجاره نامه
بازیابی کد رهگیری اجاره نامه
اجاره نامه
اجاره نامه قراردادی است که میان مالک و مستاجر بسته شده و حاوی اطلاعات کامل طرفین، اطلاعات مربوط به مورد اجاره و میزان و نحوه پرداخت اجاره بها می باشد. اجاره نامه انواع مختلفی داشته و به صورت رسمی یا عادی تنظیم می شود. که در این میان اجاره نامه های رسمی در دفاتر اسناد تنظیم و ثبت می شود و اجاره نامه عادی در دفاتر املاک و با حضور دو شاهد نوشته و ثبت می شود. قرارداد اجاره تنظیم شده در دفاتر املاک از اعتبار کافی برخوردار بوده و قانون مالک و مستاجر برای آن ها قابل اجرا می باشد.

اجاره نامه با کد رهگیری
با توجه به انواع اجاره نامه ذکر شده می توان این گونه بیان کرد که اجاره نامه های رسمی و ثبت شده در دفاتر اسناد نیازی به دریافت کد رهگیری نداشته و رسمیت کامل دارند. اما با توجه به اینکه بخش زیادی از اجاره نامه ها در دفاتر املاک تنظیم می شوند به منظور اعتبار بخشیدن به آن ها و کاهش مشکلات مربوطه و همچنین آگاهی از خانه های خالی و دریافت مالیات از مالکان، شاهد دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه های تنظیم شده در دفاتر املاک هستیم.

با توجه به اجرای قانون دریافت مالیات از خانه های خالی در سال 99 شاهد ثبت اجاره نامه ها در سامانه املاک توسط مشاورین املاک و دریافت کد رهگیری اجاره نامه هستیم. اگر اطلاعات اجاره نامه تنظیم شده در دفاتر املاک، در سامانه اسناد و املاک کشور ثبت شود، برای اجاره نامه مربوطه کدی تحت عنوان کد رهگیری ارائه می شود. این کد به معنای اعتبار بیشتر برای قرارداد مورد نظر بوده و پیگیری آن در صورت لزوم راحت تر خواهد بود. 

کد رهگیری اجاره نامه دارای 13 رقم بوده و به صورت پیامک برای طرفین قراداد ارسال می شود. علوه بر این کد پیگیری ارائه شده در قراداد اجاره قابل روئیت می باشد.

سامانه دریافت کد رهگیری مستاجران
سامانه دریافت کد رهگیری املاک دارای نشانی iranamlaak.ir می باشد که می بایست تمامی مراحل آن توسط مشاورین املاک مجاز و تحت نظارت اتحادیه انجام شود.

گرفتن کد رهگیری اجاره نامه
برای دریافت کد رهگیری اجاره نامه می بایست به دفاتر املاک مراجعه کرده و درخواست خود را رائه دهید. به عبارتی تنها مشاوران املاک قادر به دریافت کد رهگیری اجاره نامه هستند. با ثبت قرارداد اجاره توسط مشاوران املاک در سامانه ثبت املاک کد رهگیری اجاره نامه دریافت خواهد شد که به طرفین قرارداد ارائه شده و در صورت لزوم قابل استفاده خواهد بود. لازم به ذکر است تنها مشاوران املاک معتبر و تحت نظارت اتحادیه املاک قادر به ثبت اطلاعات ملک و قراداد در سامانه املاک خواهند بود. 

استعلام کد رهگیری اجاره نامه
پس از ارائه کد رهگیری توسط مشاور املاک می توانید کد مورد نظر را استعلام گرفته و صحت آن را بررسی کنید. برای این منظور می توانید به سامانه iranamlaak.ir مراجعه کنید و در بخش خدمات، مراحل مربوط به استعلام کد رهگیری اجاره نامه را انجام دهید.

علاوه براین از طریق سامانه پیامکی زیر نیز استعلام قراداد اجاره و کد رهگیری مستاجران امکان پذیر می باشد. به طوری که از طریق ارسال "کدملی یکی از طرفین قرارداد#کدرهگیری قرارداد" به شماره 110203001 اطلاعات اجاره نامه را بررسی و از صحت آن اطمینان یابند.

هزینه دریافت کد رهگیری اجاره نامه
دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه هزینه ای مجزا نداشته و مشاورین املاک اجازه دریافت مبلغی مازاد بر حق کمیسیون املاک را ندارند. توجه داشته باشید که برخی سودجویان برای دریافت هزینه های اضافه توجیهاتی را ارائه می کنند که هیچ یک از آن ها صحت نداشته و نباید آن ها را پذیرفت.

ابطال کد رهگیری اجاره نامه
ابطال یا فسخ کد رهگیری تنها با فسخ قرارداد مورد نظر انجام خواهد شد. به عبارتی ابطال کد رهگیری قرارداد اجاره به تنهایی معنایی نداشته و تنها با فسخ اجاره نامه قابل انجام است. برای فسخ قرارداد اجاره نیز دو حالت پیش روی افراد است. اول اینکه دو طرف با توافق یکدیگر اقدام به فسخ قرارداد می کنند که در این حالت با مراجعه به دفاتر املاک می توان فسخ اجاره نامه و کد رهگیری آن را درخواست کرد. مشاورین املاک نیز در سامانه املاک فسخ قراداد مورد نظر را اعلام کرده و کد مربوطه را باطل می کنند. در حالت دیگر به سبب وجود مشکل و اختلافی میان مالک و مستاجر نیاز به فسخ قرارداد خواهد بود که این مورد می بایست با مراجعه به مراجع قضایی و پیگیری فسخ قرارداد انجام گیرد. 

در هر دو حالت با اعلام فسخ قرارداد کد رهگیری اجاره نامه باطل خواهد شد.

بازیابی کد رهگیری اجاره نامه
در صورتی که قرارداد اجاره در دفاتر املاک تنظیم شده و برای آن کد رهگیری گرفته نشده باشد چگونه می توان کد رهگیری را دریافت کرد؟ و یا اگر کد رهگیری را گم کرده باشیم چگونه می توان دوباره آن را بازیابی کرد؟

برای این قبیل اجاره نامه ها می بایست به دفاتر املاک تنطیم کننده قرارداد مراجعه کرده و ثبت قرارداد در سامانه املاک و دریافت کد رهگیری اجاره نامه را درخواست کنیم. اگر اجاره نامه در سامانه ثبت شده باشد تنها با وارد کردن کد ملی طرفین می توان کد رهگیری مورد نظر را بازیابی کرد.

بازیابی کد رهگیری قرادادهای ملکی توسط مشاور املاک تنظیم کننده قرارداد امکان پذیر خواهد بود.

  • 02 بهمن 1402
  • 103