آگهی / درخواست آگهی / درخواست

نکات مهم خرید ملک اداری

در این مقاله خواهید خواند:

نکات مهم خرید ملک اداری
توجه به کاربری ملک
توجه به اولویت های کاری
توجه به امکانات مورد نیاز
دفاتر شراکتی
خرید املاک با موقعیت اداری
خرید ملک اداری در مقایسه با خرید املاک مسکونی شرایط متفاوتی داشته و از جنبه های گوناگون می بایست مورد بررسی قرار گیرد. بسیاری از افراد به منظور انجام فعالیت های شرکت و یا دفاتر کاری خود اقدام به خرید ملک اداری می کنند که نسبت به پرداخت هزینه های بالای رهن و اجاره این نوع از املاک تصمیم بهتر و عاقلانه تری می باشد. اما این امکان برای همه افراد فراهم نبوده و تامین بودجه لازم برای خرید به راحتی قابل دستیابی نمی باشد. چرا که املاک اداری و تجاری به سبب نوع کاربری متفاوت آن ها از ارزش بالاتری برخوردار بوده و لذا هزینه بالاتری برای خرید آن ها لازم است. 

اما در شرایطی که فرد قصد خرید ملک اداری را دارد چه نکاتی را باید مد نظر داشته و به چه جنبه هایی توجه کند؟

نکات مهم خرید ملک اداری
هنگام خرید ملک با کاربری های متفاوت می بایست نکاتی را مد نظر داشت تا در زمان و مکان مناسب انتخابی درست و سودآور داشته و اهداف فرد نیز در پی آن برآورده شود.
اغلب بسیاری از افراد با هدف کار و انجام فعالیت های کاری خود اقدام به خرید املاک اداری می کنند.  لذا توجه به نکات مختلف می تواند علاوه بر سود آوری ملک، در جهت اهداف فرد و نوع فعالیت وی پیش برود. از جمله نکاتی که می بایست در زمان خرید ملک اداری به آن توجه داشت موارد زیر را می توان یادآور شد. 

توجه به کاربری ملک
اصلی ترین و مهمترین اقدامی که در زمان خرید ملک اداری باید انجام دهید بررسی کاربری ملک و عنوان درج شده در سند ملک می باشد. با توجه به فعالیت مورد نظرتان شرایط اتحادیه و صنف مورد نظر خود را بررسی کرده و سپس با آگاهی از شروط موجود اقدام به بررسی ملک و کاربری آن بکنید.
برخی از املاک به سبب قرارگیری در خیابان های اصلی و دسترسی به راه های ارتباطی دارای موقعیت مناسبی برای استفاده جهت فعالیت های اداری بوده و با این شرایط به فروش می رسد. اما به سبب کاربری غیر مرتبط مشکلاتی را برای مالک به وجود آورده و مشکلاتی را برای کسب و کار فرد به وجود می آورد.
لذا توصیه می شود در زمان خرید ملک تنها به گفته های فروشنده اکتفا نکرده و سند ملک را حتما مورد بررسی قرار دهید.

توجه به اولویت های کاری
هنگام خرید ملک اداری ابتدا اولویت های فردی و همچنین اولویت های کاری خود را در نظر داشته و با توجه به آن ها اقدام به خرید کنید. برای بسیاری از مشاغل توجه به برخی نکات اهمیت بالایی در جذب مشتری و یا کاربران مورد نظر دارد. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قوانین مربوط به حرفه مربوطه
توجه به کاربری قانونی ملک
میزان فضای لازم برای فعالیت مورد نظر
نیاز به قرارگیری در گذرهای اصلی و پر رفت و آمد شهر
امکان فعالیت در طبقات بالایی ساختمان یا طبقه همکف

توجه به امکانات مورد نیاز
در هر حرفه ای امکانات و تجهیزات مورد نیاز متفاوت بوده و باید پیش از خرید ملک به آن ها توجه داشت. اگر در حرفه ای وجود نور طبیعی و یا تعدد اتاق ضرورت داشته باشد، هنگام انتخاب ملک باید مورد توجه قرار گیرد. در مجموع هنگام انتخاب ملک امکانات زیر را بررسی کرده و با توجه به نوع فعالیتتان آن ها را مد نظر قرار دهید:

داشتن انباری
برخورداری از نور طبیعی
سیستم گرمایش و سرمایش
نوع کفپوش و دیوارپوش های ملک
پنجره های دو جداره
درب های ضد سرقت
حضور نگهبان یا سرایدار در ساختمان
آسانسور های ساختمان
سیستم های ضد حریق ساختمان
دفاتر شراکتی
برخی از مشاغل به سبب نوع فعالیت آن ها امکان حضور در دفاتر اشتراکی را دارند. فعالیت افراد در این شرایط خواهد توانست شرایط مناسبی را رقم زند. چرا که بسیاری از افراد امکان خرید و یا اجاره ملک به صورت مستقل را نداشته و به این ترتیب امکان صرفه جویی در هزینه ها برای آن ها فراهم خواهد بود. علاوه بر این حضور چندین گروه کاری در یک مکان ارتباطات بالاتری را برای افراد به وجود آورده و لذا شرایط شغلی فرد نیز بهبود خواهد یافت.  اگر قصد حضور در دفاتر شراکتی را دارید نکات زیر را در نظر بگیرید:

هم راستا بودن دیگر مشاغل فعال در دفتر مورد نظر
توجه به نوع فعالیت و شرایط کاریتان
عدم تداخل کار فعالان حاضر در دفتر 
توجه به شخصیت و منش کارکنان دفتر
بررسی هزینه های مشترک

خرید املاک با موقعیت اداری
افراد هنگام خرید ملک جهت فعالیت ها اداری و دفاتر کار با گزینه های زیر روبرو هستند:

خرید املاک با کاربری اداری
خرید املاک مسکونی با موقعیت اداری
خرید املاک مسکونی با موقعیت مسکونی 

بسیاری از املاک به سبب موقعیت مناسب و قرارگیری در بافت اداری شهرها و یا قرارگیری در خیابان های اصلی و پر رفت و آمد شرایط خوبی از نظر مکانی داشته و لذا به عنوان ملکی با موقعیت اداری شناخته می شوند. این دسته از املاک معمولا کاربری مسکونی داشته و به سبب هزینه کمتر برای خرید، مورد توجه فعالان اقتصادی قرار می گیرد. چرا که املاک اداری به سبب نوع کاربری آن ها و هزینه های صرف شده جهت دریافت کاربری اداری از قیمت بالاتری برخوردار بوده و لذا در مقایسه با املاک مسکونی ارزش بالاتری دارند. 
در مجموع برای ملک هایی که کاربری آن ها اداری نمی باشد ولی موقعیت اداری دارند شرایط زیر را شاهد هستیم:

کاربری این دسته از املاک اداری نمی باشد و معمولا کاربری مسکونی دارند.
این دسته از املاک در مقایسه با املاک اداری ارزان تر می باشند.
از نظر موقعیت مکانی شرایط مناسبی جهت فعالیت های اداری دارند.
این دسته از املاک غیر از سکونت تنها برای دفتر وکالت، مطب، دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق، دفتر روزنامه و مجله، دفتر مهندسی اجازه استفاده دارند.
استفاده از املاک با موقعیت اداری جهت فعالیت های ذکر شده، تنها برای مالک ملک امکان پذیر خواهد بود.

  • 05 بهمن 1402
  • 105