آگهی / درخواست آگهی / درخواست

خرید خانه بهتر است یا مغازه؟

در این مقاله خواهید خواند:

خانه یا مغازه
تقاضای بازار برای خرید خانه و مغازه
رشد قیمت خانه و مغازه
اجاره داری خانه و مغازه
خانه یا مغازه
با توجه به ضرورت سرمایه گذاری برای حفظ ارزش پول یافتن اطلاعات لازم و افزایش آگاهی در این زمینه ها می تواند برای داشتن انتخاب بهتر و سودآورتر موثر باشد. بازار مسکن همیشه برای سرمایه گذاران جذاب بوده و به عنوان یکی از گزینه های اصلی افراد برای اهداف سرمایه گذاریشان به شمار می رود. 
اما سوال هایی که مطرح می شود این است که کدام دسته از املاک برای سرمایه گذاری مناسب ترند؟
خرید خانه بهتر است یا مغازه؟ کدام یک سودآوری بالاتری دارد؟

خرید خانه بهتر است یا مغازه؟
خرید خانه و مغازه هر دو در جایگاه خود سود آور بوده و در طول زمان با افزایش قیمت همراه می شوند. اما کدام یک سود بالاتری دارد و خرید آن برای سرمایه گذاری توصیه می شود؟
برای پاسخ به این سوال می بایست هر دو نوع املاک از جنبه های زیر مورد بررسی قرار گیرد: 1

در بازار مسکن تقاضا برای خرید خانه بیشتر است یا مغازه؟
در طول زمان و با رونق گرفتن بازار، قیمت خانه افزایش بیشتری دارد یا مغازه؟
اجاره داری مغازه بهتر است یا خانه؟ 

تقاضای بازار برای خرید خانه و مغازه
با توجه به نیاز افراد به داشتن سرپناه می توان به راحتی به این موضوع پی برد که تقاضا برای خرید خانه در بازار بیشتر است تا خرید مغازه. این جهت گیری بازار می تواند مقایسه را با شرایط بهتری به سمت خانه هدایت کند. به عبارتی به سبب تقاضای بالاتر و بیشتر بازار برای خرید خانه می توان خانه را گزینه بهتری برای سرمایه گذاری دانست. چرا که در زمان فروش فرایند آن سریعتر بوده و مشتری بیشتری برای آن وجود دارد. علاوه نیاز افراد به سکونت و داشتن خانه می توان شرایط بد کسب و کارها، قیمت کمتر خانه و امکان دریافت وام مسکن را نیز از جمله دلایل تقاضای بالاتر برای املاک مسکونی ذکر کرد.

رشد قیمت خانه و مغازه
تغییرات بازار مسکن شامل رونق یا رکود آن به صورت دوره ای اتفاق افتاده و معمولا بازه 6 تا8 سال مجدد تکرار می شوند. در زمان تغییر بازار از رکود به رونق قیمت املاک با جهش بالایی همراه شده و رشد چند برابری را تجربه می کنند. 
نکته ای که در این شرایط باید به آن توجه داشت این است که رشد قیمت املاک تجاری در دوره رونق بازار مسکن در مقایسه با املاک مسکونی کمتر بوده و سودآوری آن ها با انتظار افراد برابری نمی کند. لذا می توان این گونه بیان کرد که در زمان رونق بازار داشتن ملک مسکونی یا همان خانه گزینه بهتری برای سرمایه گذاری و سودآوری می باشد.

اجاره داری خانه و مغازه
برای بیان این مورد باید رشد اجاره بهای ملک نسبت به قیمت آن را در گرفت. به عبارتی باید دید که اجاره بهای ملک در مقایسه با هزینه ای که برای خرید و فروش آن می شود چگونه است. آیا با افزایش قیمت ملک افزایش اجاره بها را نیز شاهد هستیم؟و این مورد برای خانه بهتر و متناسب تر یا برای املاک تجاری؟
تعیین نسبت قیمت ملک و اجاره بهای آن تعیین کننده این موضوع خواهد بود. به عبارتی چنانچه اجاره بها و قیمت ملک متناسب و نزدیک به هم باشند نسبت آن ها با یکدیگر عدد کمتری بوده و می توان این گونه بیان کرد که اجاره داری آن ملک مناسب است و ارزش بیشتری دارد. 
با توجه به افزایش اجاره بها در یال های گذشته و بررسی الگوی رشد اجاره برای خانه و ملک تجاری بیان کننده این است که اجاره املاک مسکونی متناسب با قیمت ملک پیش رفته اما در املاک مسکونی این مورد چندان تناسبی نداشته است. چرا که در سال های گذشته کسب و کارها با رونق کمتری همراه بوده و لذا تقاضا برای املاک مسکونی کمتر از گذشته بوده است و این موضوع تاثیری منفی بر رشد اجاره بها داشته است.

  • 16 فروردین 1403
  • 70