آگهی / درخواست آگهی / درخواست

کد نوسازی ملک

در این مقاله خواهید خواند:

کد نوسازی ملک چیست؟
کد نوسازی ملک چه اطلاعاتی را بیان می کند؟
نحوه دریافت کد نوسازی ملک
روش های پیدا کردن کد نوسازی ملک
کد نوسازی ملک کجا نوشته شده است؟
کد نوسازی ملک چیست؟
کد شناسایی یا همان کد نوسازی ملک شامل چند عدد و رقم می شود که جهت شناسایی ملک به کار می رود. شهرداری ها در نقاط مختلف، با هدف شناسایی موقعیت املاک و نوع کاربری آن ها اقدام به کد گذاری آن ها کرده اند. به طوری که برای هر عدد مفهومی قابل بیان می باشد و با ارائه آن به راحتی می توان ملک مورد نظر را شناسایی و جانمایی کرد. کد نوسازی املاک برای سازمان ها و همچنین خریداران املاک می تواند راه گشا باشد. چرا که با ارائه آن اطلاعات کاملی راجع به ملک مورد نظر می توان بدست آورد.

کد نوسازی ملک چه اطلاعاتی را بیان می کند؟
کد نوسازی ملک شامل 7 بخش می باشد که هر کدام از رقم ها بیان کننده اطلاعات خاصی راجع به ملک مورد نظر می باشد. اطلاعات کد نوسازی به ترتیب از سمت چپ به صورت زیر می باشد.

کد نوسازی ملک: صنف_آپارتمان_ساختمان_ملک_بلوک_حوزه یا محله_منطقه

منطقه ملک
دو رقم اول از سمت چپ در کد نوسازی املاک، بیان کننده منطقه ای است که ملک مورد نظر در آن واقع شده است. شهرداری ها در شهرهای مختلف تقسیم بندی هایی را اعمال می کنند که بر اساس آن چند منطقه مختلف برای هر شهر خواهیم داشت. در کد نوسازی ملک دو رقم اول سمت چپ بیان می کند که ملک مورد نظر در کدام منطقه از شهر مورد نظر قرار گرفته است. 

حوزه یا محله ملک
در سطح سوم تقسیمات شهری، تقسیم‌بندی مناطق به محلات مختلف مطرح می‌شود. هر منطقه شامل تعدادی محله است که این تعـداد کمتر از ۱۱ و بیشتر از۲۲ نمی‌تواند باشد. براساس دومین بخش کد نوسازی املاک محله ملک مورد نظر مشخص می شود. به عبارتی چنانچه ملک مورد نظر در منطقه 22 قرار داشته باشد می بایست در مرحله بعد محله آن مشخص شود. محله های منطقه 22 مانند دیگر مناطق تهران موارد زیادی را شامل می شود که مشخص شدن محله ملک می تواند راحت تر موقعیت و شرایط ملک را ارائه دهد. 

بلوک 
در بخش بعدی تقسیمات شهرداری بلوک های مختلف را داریم که کوچکترین تقسیمات شهری به شمار می روند. محلات مختلف در مناطق شهری، به بلوک های کوچکتری تقسیم می شوند که هر بلوک می تواند شامل تعدادی ساختمان، مغازه، کوچه، مسجد و ... باشد. بلوک های هر محله با عدد قابل شناسایی بوده و شماره هر بلوک در قالب یک عدد پنج‌رقمی منحصربه‌فرد ارائه می شود که از (00001) شروع‌شده و هرگز اعداد آن تکرار نخواهد شد. تقسیم بندی بلوک ها در محلات مختلف از ضلع جنوب غربی آن در جهت ساعت شمار انجام می شود.

ملک
این بخش از کد نوسازی موقعیت زمینی که ملک در آن واقع شده است را نشان می دهد. لازم به ذکر است در یک زمین با کد مشخص در بلوک مربوطه چند ساختمان با شرایط مختلف ساخته شده باشد. 

ساختمان
رقم بعدی در کد نوسازی املاک ساختمکان مورد نظر را مشخص کرده و به طور دقیق بیان میکند که کدام مجموعه مد نظر می باشد. 

آپارتمان
در ساختمان های امروزی ما شاهد چند واحد آپارتمان به صورت یکجا هستیم که هر یک از واحدها ورودی مجزا و امتیازات مشخصی را دارد. این بخش از کد نوسازی ملک واحد آپارتمان را مشخص می کند. 

صنف
عدد آخر کد نوسازی املاک بیان کننده واحد صنفی مورد نظر است. به غیر از واحدهای مسکونی هر واحد ملکی که در آن کسب و کار، تجارت، خدمات یا فعالیت‌هایی از این قبیل، به غیر از سکونت انجام می‌گیرد، واحد صنفی یا شغلی گفته و شماره مشخصی به آن تعلق می گیرد. لذا بسته به این که رقم مورد نظر چند باشد می توان صنف فعال در آن واحد را تشخیص داد.

نحوه دریافت کد نوسازی ملک
کد نوسازی ملک همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد جهت شناسایی ملک و تعیین محل دقیق آن مورد استفاده می باشد. این کد زمانی در اختیار افراد خواهد بود که ملک مورد نظر ساخته شده و یا برای فعالیتی مشخص بر روی ملک درخواستی به شهرداری ارائه شده باشد. برای بررسی هر گونه درخواستی راجع به ملک مورد نظر می بایست ابتدا کد نوسازی ملک توسط شهرداری تعیین و سپس بقیه مراحل طی شود. با این تفاسیر در صورتی می توان کد نوسازی ملک را داشت که درخواستی به شهرداری ارائه شده و در مقابل کد تعریف شده مشخص شده باشد.

به طور مثال چنانچه برای ملک کلنگی و یا زمین اقدام به صدور پروانه ساخت شود، کد نوسازی ملک تعیین شده و در پروانه مربوطه ثبت می شود. چنانچه قصد بررسی پروانه ساخت و یا تعیین موقعیت ملک را داشته باشید می توانید با استفاده از کد نوسازی تعیین شده اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور کلی می توان این گونه بیان کرد که اگر برای ملکی کد نوسازی نداریم یکی از احتمالات زیر مطرح می باشد:

ملک مورد نظر از محدوده شهری خارج بوده و امکان تعیین کد نوسازی برای آن وجود ندارد.
برای ملک مورد نظر درخواستی به شهرداری ارائه نشده است.

روش های پیدا کردن کد نوسازی ملک
برای دریافت کد نوسازی ملک می توان به شهرداری ها مراجعه کرده و درخواست کد نوسازی را ارائه دهیم. اما غیر از مراجعه حضوری، چنانچه ملک مورد نظر در محدوده شهری قرار داشته باشد، کد نوسازی املاک به روش های زیر قابل دستیابی می باشند:

1. قبوض عوارض نوسازی
املاک به سبب قرارگیری در محدوده شهر و استفاده از زیر ساخت های اجرا شده توسط شهرداری و خدمات جمع آوری پسماند می بایست مبلغی را به صورت سالانه به شهرداری ها پرداخت کنند. برای این منظور به طور معمول قبوضی تحت عنوان عوارض نوسازی صادر می شود که به سبب اختصاصی بودن قبض برای ملک مورد نظر کد نوسازی ارائه شده و در بالای قبوض قابل دستیابی می باشد.

2. گواهی های ساختمانی
در پی هر گونه درخواستی از شهرداری ها، برای ملک مورد نظر، گواهی هایی صادر می شود که برای بررسی و پیگیری آن شماره شناسایی یا همان کد نوسازی ملک مشخص می شود. با صدور گواهی های شهرداری کد مربوطه در بالای آن درج شده و براحتی قابل دسترس می باشد.

3. مراجعه به سایت شهرسازی شهر مورد نظر
با توجه به جانمایی املاک در سایت شهرسازی شهرداری، براحتی می توان با تعیین مکان دقیق ملک بر روی نقشه کد نوسازی ملک را یافت. برای این منظور کافی است به سایت شهرسازی شهرداری شهر مورد نظر مراجعه کرده و با استفاده از خدمات یکپارچه سازی شهرسازی، کد نوسازی ملک مورد نظر را بدست آورد. برای شهر تهران می توانید به آدرس map.tehran.ir مراجعه کرده و با پیدا کردن جای دقیق ملک، و کلیک کردن بر روی نقشه، شماره شناسایی ملک را بدست آورید.

کد نوسازی ملک کجا نوشته شده است؟
در صورت دریافت هر گونه گواهی از شهرداری، پیرامون ملک مورد نظر، شماره شناسایی یا همان کد نوسازی ملک مربوطه در قسمت بالایی گواهی درج شده و براحتی قابل دستیابی می باشد.

  • 31 اردیبهشت 1403
  • 96