آگهی / درخواست آگهی / درخواست

آپارتمان چند سال ساخت بخریم؟

در این مقاله خواهید خواند:

سن بنا
افت قیمت آپارتمان به ازای هر سال
خانه چند سال ساخت کلنگی محسوب می شود
خانه نوساز بخریم یا چند سال ساخت؟
بهترین سن ساختمان برای استفاده از وام مسکن
سن بنا
سن ساختمان و یا بنای مورد نظر معیاری است برای سنجش کیفیت ملک برای زندگی. سن ساختمان تاثیر بالایی بر کیفیت ملک داشته و لذا با محاسبه آن می توان تا حدود بسیاری به این موضوع پی برد. خانه های نوساز در بالاترین رده کیفیت قرار داشته و با گذشت زمان و استفاده از ملک کیفیت آن با کاهش روبرو می شود. به طوری که پس از گذشت چند سال، کیفیت تجهیزات ساختمان، دیوارها، شیرآلات، درب ها، کاشی و سرامیک ها و ... تحت تاثیر قرار گرفته و نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا می کنند. به همین سبب با بالا رفتن سن ساختمان شاهد افت قیمت ملک مورد نظر در بازار هستیم. با این تفاسیر می توان این گونه بیان کرد که خانه های کلنگی در کف قیمت قرار داشته و با ارزش زمین ملک، مورد ارزیابی قرار می گیرند.

در همین رابطه بخوانید:

تعیین سن ساختمان

افت قیمت آپارتمان به ازای هر سال
آپارتمان های نوساز با توجه به شرایط کیفی آ نها در بالاترین سطح قیمت قرار داشته و با استفاده از آن ها با گذشت زمان دچار افت قیمت می شوند. محاسبه و نحوه افت قیمتی آپارتمان در ازای هر سال دارای فرمول مشخصی نبوده و با توجه به پارامترهای مختلفی ارزیابی می شود. اما در حالت کلی و با توجه به عرف بازار می توان تناسب های زیر را انتظار داشت.

اگر ارزش خانه های نوساز را صد درصد بدانیم با گذشت یک سال، شاهد افت ارزش ملک به اندازه 2 تا 3 درصد ارزش اولیه آن خواهیم بود. این روند را می توان هر سال نسبت به سال گذشته انتظار داشت. به این ترتیب اگر ملکی دارای قدمتی 10 ساله باشد در مقایسه با ملک نوساز و مشابه خود 20-30 درصد تفاوت قیمت خواهد داشت. این روند برای خانه های بالاتر از 10 یا 12 سال با شدت کمتری اتفاق می افت. یعنی ملک 12 ساله و ملک 17 ساله چندان تفاوتی نخواهند داشت. 

نکته ای که می بایست مجدد یادآور شد، این است که گذر زمان بر قیمت خانه های کلنگی تاثیر ندارد! 

باید توجه داشت که این درصد ها به طور کلی عنوان شده و هنگام قیمت گذاری نمی توان قطعی و با یک دید کلی نظر داد. لذا توصیه می شود تمامی جوانب و ویژگی های ملک را در نظر داشته و به کمک کارشناسان این حوزه اقدام به قیمت گذاری ملک شود.

خانه چند سال ساخت کلنگی محسوب می شود
به طور معمول زمانی که ملک و یا خانه ای کیفیت لازم واستاندارد خود برای زندگی را از دست داده باشد، به عنوان ملک کلنگی به فروش می رسد. عمر مفید ساختمان ها بسته به کیفیت ساخت، رعایت استانداردها و مصالح استفاده شده متفاوت بوده و در ایران در مقایسه با دیگر کشور ها متوسط آن بسیار پایین است. پایین بودن عمر مفید ساختمان ها به معنای کیفیت ساخت پایین آن ها می باشد که به سبب بی کفایتی سازندگان بسیار شاهد آن هستیم. با توجه به بررسی های انجام شده عمر مفید ساختمان در ایران، 25 تا 30 سال بوده و پس از آن خانه مورد نظر تحت عنوان کلنگی خرید و فروش می شود. 

الزام صدور شناسنامه فنی ساختمان برای ساختمان‌هایی که بعد از سال ۱۳۹۶ در تهران ساخته شده‌اند، تا حدودی موجب ارتقای کیفی ساخت و سازها شده و می تواند امیدوارکننده باشد. چرا که با افزایش کیفیت ساخت، عمر مفید ساختمان نیز بالاتر بوده و سال های بیشتری می توان از آن بهره برد.

خانه نوساز بخریم یا چند سال ساخت؟
اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم می بایست ابتدا بودجه و هدف فرد از خرید ملک را مورد بررسی قرار داد.

هدف سکونت و بودجه قابل قبول
برای این دسته از افراد خانه های نوساز گزینه مناسبی خواهند بود. چرا که فرد با هدف سکونت و برای بلند مدت اقدام به خرید کرده و در کنار آن سرمایه گذاری نیز کرده است. علاوه بر این در ابتدای کار که کیفیت ملک بالا می باشد خود فرد و خانواده او از ملک و مزایای آن بهره برده اند. 

هدف سکونت و بودجه کم
برای افرادی که جهت تامین بودجه با سختی روبرو هستند خانه های نوساز به سبب بالا بودن کیفیت و به طبع بالا بودن قیمت آن ها مناسب نمی باشد. توصیه می شود این قبیل افراد اقدام به خرید خانه هایی با 5-10 سال قدمت کرده و در صورت نیاز با اندک هزینه ای شرایط کیفی ملک را بهبود بخشیده و در آن ساکن شوند.  این گروه از آپارتمان‌ها به گفته فعالان بخش مسکن به قیمت رسیده هستند یا به عبارتی نه حباب قیمتی املاک نوساز و کلیدنخورده را دارند و نه آن‌قدر فرسوده شده‌اند که هزینه بازسازی آنها قابل‌توجه باشد.

هدف سرمایه گذاری
اگر با دیدی سرمایه گذاری نگاه کنیم خانه های نوساز به سبب افت قیمت آنها با گذر زمان بدترین گزینه برای سرمایه گذاری می باشند. اما در مقایسه با این دسته از املاک خانه های کلنگی در کف قیمت خود قرارداشته و لذا سرمایه گذاری بر روی خانه های کلنگی را می توان بهترین گزینه در بازار دانست.

اگر با هدف سرمایه گذاری وارد بازار می شوید پروژه های پیش فروش نیز می تواند گزینه ای مناسب برای افزایش سرمایه در بازار مسکن باشد.

بهترین سن ساختمان برای استفاده از وام مسکن
با توجه به افزایش قیمت ها شاهد افزایش تقاضا برای دریافت وام های مسکن هستیم. اما با توجه به اهمیت سن ساختمان برای دریافت وام می بایست به این نکته توجه ویژه داشت چرا که در صورت بالا بودن سن ساختمان امکان دریافت وام وجود ندارد.

حداکثر عمر ساختمان های مشمول دریافت حداکثر مبلغ تسهیلات مسکن با استفاده از اوراق گواهی حق تقدم، تا ۲۵ سال است. با افزایش سن ساختمان تا 30 سال، مبلغ وام نیز کاهش خواهد یافت و به املاک با عمربنای بیش از ۳۰ سال نیز تسهیلات تعلق نخواهد گرفت.
حداکثر عمر ساختمان های مشمول دریافت تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، 20 سال است.
حداکثر عمر ساختمان های مشمول دریافت تسهیلات مسکن جوانان حداکثر قدمت ملک ۲۵ سال است و برای این نوع تسهیلات نیز با افزایش سن ساختمان کاهش تسهیلات را شاهد هستیم و برای املاک قدیمی با قدمت بیش از ۳۰ سال نیز تسهیلات تعلق نخواهد گرفت.
اما باید توجه داشت که خانه های تازه ساز به سبب قیمت بالاتر گزینه مناسبی برای دریافت وام نمی باشند.

در صورت داشتن تجربه ای مفید، در قسمت دیدگاه ها، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

  • 24 خرداد 1403
  • 56