آگهی / درخواست آگهی / درخواست

اتاق مستر: جزیره آرامی در هیاهوی خانه

اتاق مستر: جزیره آرامی در هیاهوی خانه

در این مقاله خواهید خواند:

مستر یعنی چه؟
اتاق مستر چه اتاقی است؟ شباهتها و تفاوتها
اتاق خواب مستر
مهمترین ویژگی های اتاق مستر
اندازه و ابعاد اتاق مستر
مزایای اتاق مستر
ایده های طراحی اتاق مستر
اتاق های مستر کوچک
کلوزت روم چیست؟

 

اتاق مستر ریشه در گذشته های دور دارد. در این گذشته دور این اتاق خواب های بزرگ تنها به ارباب ها تعلق داشت. اما امروزه به یک ویژگی در معماری مدرن تبدیل شده اند. با هم نگاهی به این تحولات می اندازیم. اگر دوست دارید در خانه ای آرام و مجلل در هر نقطه جهان از جمله منطقه 22 و املاک چیتگر زندگی کنید و در مورد اتاق خواب مستر ابهام دارید این مقاله را تا انتها بخوانید.

مستر یعنی چه؟
شاید کلمه مستر  در ترکیب لغوی اتاق مستر برای شما سوال باشد. باید گفت که واژه مستر بسته به زمینه ای که در آن به کار می رود، معنای متفاوتی به خود می گیرد. اما در حوزه ساخت و ساز و دیزاین داخلی اصولا به فضایی گفته می شود که به شکلی همزمان به چندین خواسته و نیاز پاسخ دهد. در عین اینکه در معنای واژه مستر، مفهوم بزرگی و فراخی نیز نهفته است. یک معنای دیگر را نیز با شنیدن کلمه مستر می توان به دلالت های معنایی این کلمه افزود و آن هم مرکزیت است. کلمه مستر علاوه بر معناهایی که پیشتر گفتیم بر نوعی مرکزیت نیز دلالت می کند. همه این معانی به این خاطر در کالبد این واژه جا خوش کرده اند که در گذشته های دور بزرگ ترین اتاق خواب به مستر یا ارباب خانه تعلق داشت. در عمارت های اربابی قدیم و در نظام های ارباب رعیتی گذشته، بزرگ ترین اتاق از آن مهم ترین فرد خانه بود.

کلمه مستر معانی مختلفی را شامل می شود اما در زمینه ساختمان و برای طراحی خانه و اتاق خواب، به معنای "کاربرد چندگانه" و یا "چند منظوره" بوده و با این مفهوم مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی بخشی از خانه که پاسخگوی چندین نیاز افراد به طور همزمان می باشد را مستر می گویند.

به گفته سایت homequestionsanswered: "اتاق خواب اصلی که اغلب به عنوان بزرگترین اتاق خواب در خانه تعریف می شود، معمولاً توسط شخص یا افرادی که به عنوان سرپرست خانوار خدمت می کنند، اشغال می شود. معمولاً شامل امکانات بیشتری نسبت به اتاق خواب های کوچکتر در خانه می شود و ممکن است شامل فضاهای اضافی باشد که مستقیماً از داخل فضا قابل دسترسی هستند."

اتاق مستر چه اتاقی است؟ شباهتها و تفاوتها
حالا که با معنای مستر تا حدودی آشنا شدیم به سراغ اتاق مستر می رویم. اتاق مستر چه اتاقی است؟ ریشه این اصطلاح به سال 1926 میلادی بر می گردد. در واقع از آن زمان بود که این اصطلاح جای خود را در فرهنگ ساخت و ساز و طراحی داخلی باز کرد. در آن زمان برای نخستین بار این واژه برای توصیف بزرگ ترین اتاق یک خانه اعیانی و مجلل به کار رفت. آن اتاق دارای حمام اختصاصی و سرویس بهداشتی مستقل بود. امروزه اتاق خواب مستر به پدر و مادرها تعلق دارد. این اتاق، تنها اتاق خانه است که از داخل قفل می شود. مستر یک کمد اختصاصی هم دارد که می تواند در فضای داخلی اتاق ساخته شود یا اینکه در فضای بیرونی و در راهرو قرار داده شود. 

یک اتاق مستر باید فضای کافی برای یک تختخواب دو نفره داشته باشد. علاوه بر حمام و سرویس بهداشتی مستقل یک اتاق خواب مستر ایده آل می تواند جکوزی، وان و سونا هم داشته باشد. البته تمام این افزونه ها بستگی تامی به متراژ خانه دارد. قطعا در یک فضای اندک، نمی توان به چنین طرح هایی جامه عمل پوشاند. با این حال در هنگام طراحی ساختمان فضای اتاق را طوری در نظر می گیرند که بتواند بیشترین خدمات چند منظوره را در خود جای دهد. یک اتاق خواب مستر آرمانی باید به همه نیازهای ساکنان خود یا والدین خانه بدون نیاز به بیرون رفتن از آن پاسخ دهد. 

اتاق خواب مستر
در معماری و طراحی داخلی خانه ها به طور معمول بخشی از خانه که معمولا اتاق خواب می باشد را به گونه ای طراحی می کنند که بتواند همزمان بسیاری از امکانات و اختیارت را در برگرفته و افراد در این فضا بتوانند چندین فعالیت معمول زندگی را انجام دهند. اتاق و یا فضایی از خانه که این گونه طراحی را شامل می شود را اتاق مستر خانه می نامند. 

در حالت معمول اتاق های مستر که اغلب اتاق خواب والدین می باشد، بزرگتر از دیگر اتاق ها بوده و از امکاناتی مانند سرویش بهداشتی، حمام، کمدهای دیواری و در برخی موارد وان، جکوزی و سونا برخوردار می باشند. فضای این اتاق ها معمولا به اتدازه ای در نظر گرفته می شود که بتواند به راحتی تخت خواب والدین، کمد آینه، حمام و سرویس بهداشتی را برای آن در نظر گرفت. لذا متراژ بالا را می توان یکی از ویژگی های این اتاق ها دانست.

نکته دیگری که در مورد این گونه اتاق ها وجود دارد طراحی زیبای آن ها می باشد. معمولا این گونه اتاق ها دارای فضاسازی و طراحی خوبی هستند که به همین سبب چیدمان مناسب تری را می توان برای آن ها در نظر گرفت. علاوه بر این به گونه ای طراحی می شوند که اصلی ترین فضای اتاق دارای چیدمانی اصولی و زیبا باشد. یکی از بهترین ترفند هایی که به زیبایی هرچه بیشتر این اتاق ها ختم می شود قرار دادن پنجره هایی با چشم انداز زیبا در بخشی از اتاق می باشد که می تواند فضایی بسیار دلنشین برای زمان استراحت افراد ایجاد کند.

مهمترین ویژگی های اتاق مستر
اتاق های مستر در معماری خانه ها دارای بهترین امکانات می باشند که افراد بتوانند به راحتی ساعاتی را با آرامش و لذت در آن فضا بگذرانند. البته این گونه اتاق ها در بسیاری از ساختمان ها دارای امکاناتی کمتر می باشند و تنها به سبب وجود سرویس بهداشتی و حمام به عنوان مستر معرفی می شوند اما در مجموع می بایست شرایط و ویژگی های زیر را برای اناق های مستر مد نظر داشت:

متراژ بالا
فضای مناسب برای تخت خواب و چندین کمد
حمام و سرویس بهداشتی
کمدهای دیواری
پنجره هایی بزرگ با چشم انداز زیبا
فضاسازی اصولی و مناسب
طراحی زیبا
نورپردازی مناسب در چند حالت مختلف
علاوه بر ویژگی های ذکر شده در ساختمان های لوکس شاهد امکاناتی مانند وان، جکوزی، سونا، مبلمان، فضاهای مخصوص سیستم های صوتی و تصویری، مینی آشپزخانه برای پذیرایی مختصر و امکاناتی از این قبیل هستیم.

پروژه های مطمئن و عالی :

پروژه تریتیومvip

پروژه زاگرس

پروژه نیکان

اندازه و ابعاد اتاق مستر
اندازه و ابعاد اتاق خواب در خانه ها تحت تاثیر عوامل زیادی می باشد که مهمترین آن ها متراژ و زیربنای خانه است. به طوری که در خنه های کوچک معمولا اتاق های خواب نیز ابعاد کوچکتری دارند و در خانه های بزرگتر معمولا اتاق های خواب بزرگی را شاهد هستیم. اما در برخی موارد نقشه زمین، سلیقه معمار و سازنده، تعداد خواب تعریف شده در ابعاد اتاق مربوطه تاثیر دارد. به طور کلی اسانداردهایی برای اندازه اتاق خواب در نظر گرفته شده است که افراد بتوانند به راحتی یک تخت خواب یک یا دو نفره و تا حدودی وسایل دکوری در اتاق جای دهند. بر اساس استاندارد ها ابعاد اتاق دو نفره می بایست 4.2 متر در 4.8 متر و اتاق یک نفره 3 متر در 3.6 متر باشد.

سازندگان باید توجه داشته باشند که وجود کمد دیواری، حمام و دستشویی یکی از اولین مواردی است که باید برای اتاق مستر در نظر بگیرند لذا در صورت وجود این فضاها در اتاق خواب می بایست فضای لازم برای مانور دادن نیز وجود داشته باشد. اگر سازنده این موارد را در نظر نگیرد ساکنین هنگام استفاده از اتاق محدودیت هایی جدی خواهند داشت که می تواند کیفیت اتاق و زندگی افراد را تحت شعاع قرار دهد. برای این مورد اگر ابعاد تخت دونفره و فضای لازم برای دسترسی به کمد و سرویس بهداشتی را در نظر بگیریم، می بایست ابعاد اتاق خواب مربوطه 4.5 × 4.5 باشد تا فضای مناسبی را در اختیار قرار دهد.

مزایای اتاق مستر
اتاق های مستر به سبب ویژگی هایی که دارند شرایطی را فراهم می کنند که برای زندگی و رفع برخی از نیازهای افراد بسیار مناسب بوده و قدمی به سمت آسایش بیشتر آن ها برداشته است. از جمله مزایای اتاق مستر در خانه ها می توان به موراد زیر اشاره کرد:

داشتن فضایی با امکانات و اختیارات متنوع در خانه
ایجاد فضایی مناسب برای استراحت
ایجاد فضایی با طراحی مناسب و دنج برای استراحت
جدا شدن فضای خصوصی افراد به خصوص والدین از دیگر بخش های خانه
استفاده بهینه از فضای داخلی خانه

ایده های طراحی اتاق مستر
طراحی اتاق مستر یکی از مواردی است که بسیار بر روری زیبایی و حس رضایت افراد تاثیر خواهد داشت. چرا که اگر در زمان ساخت به نکات طراحی و دکوراسیون اتاق خواب نیز توجه شود افراد در زمان چیدمان اتاق بسیار راحت تر بوده و خواهند توانست فضایی دلنشین را به وجود آورند. در ادامه چند مورد از نکاتی که در نظر گرفتن آن ها روی فضای اتاق خواب تاثیر دارد را ذکر خواهیم کرد.

قرار دادن پنجره ای با ابعاد استاندارد در فضایی مناسب از اتاق
توجه به جهت نور و روشنایی اتاق در طول روز
استفاده از پرده های یکسره برای دیوار پنجره
قدی بودن پنجره ها و ایجاد فضایی مناسب برای چیدمان اکسسوری و یا گل و گیاه در پشت پنجره 
استفاده از شیشه های دوجداره برای جلوگیری از ورود صدا در زمان خواب
ایجاد نور مخفی در یکی از دیوارهای اصلی اتاق یا به عبارتی دیوار پشت تخت
در نظر گرفتن نور مخفی در سقف اتاق برای حذف نور مستقیم و عدم آزار چشم
ایجاد دیوار غالب با رنگ آمیزی و یا دیگر ترفند های دکوراسیون
توجه به تناسب رنگ های کاغذ دیواری، کمدها، رنگ دیوارها و...
ایجاد فضای مناسب برای جمع و جور کردن وسایل و جلوگیری از به هم ریختگی اتاق
استفاده از ایده های نو در طبقه بندی کمد ها
ایجاد کلوزت و فضایی برای تعویض لباس
در نظر گرفتن فضایی برای استفاده از تلویزیون یا ویدئو پروژکتورها
استفاده از پارتیشن های شیشه ای مات شونده برای سرویس و حمام
ایجاد فضایی برای یک نشیمن کوچک
استفاده از پله برای جدا کردن بخش های اتاق
استفاده از کف پوش مناسب
اتاق های مستر کوچک
با توجه به کاهش متراژ خانه به سبب کاهش قدرت خرید مردم اتاق های تعریف شده در آپارتمان ها کوچک بوده و چیدمان آن ها به سختی انجام می شود. برای این دسته از اتاق ها نیز ترفند هایی وجود دارد که می تواند برای استفاده بهینه از اتاق مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

ایجاد کمد های یک دست و هم رنگ دیوار ها می تواند اتاق را بزرگتر جلوه دهد. 
استفاده از تمام ارتفاع دیوار برای قرارگیری کمد های قدی
قراردادن فضایی برای لباس و وسایل روزمره در کمد ها برای جلوگیری از به هم ریختگی اتاق
توجه به چیدمان در زمان طراحی نقشه اتاق 
توجه به نحوه قرارگیری پنجره ها در اتاق برای استفاده بهینه از دیوار ها
تعبیه شلف های دیواری برای استفاده از فضای بالایی دیوار ها
استفاده از اکسسوری های کوچکتر و بهینه برای اتاق
استفاده از آباژورهای پایه بلند و یا نصب شده روی دیوار
استفاده از تخت هایی با ارتفاع بلندتر و کشو دار
طبقه بندی کمدها به جهت عدم استفاده از دراور برای داشتن فضای بیشتر 
استفاده از آینه و شلف های دیواری برای جمع شدن وسایل دست و پا گیر
استفاده از پرده های بلند به جای پرده های کوتاه

کلوزت روم چیست؟
در برخی از اتاق های مستر که دارای متراژ بالا هستند فضایی را برای نگهداری از لباس ها و کیف و کفش شاهد هستیم. این بخش از اتاق مستر که معمولا دارای دراور، کمد، آینه های قدی و کاناپه ای برای نشستن می باشد، کلوزت یا کلوزت روم نامیده می شود. در این بخش تمامی امکانات لازم برای نگهداری و تعویض لباس در نظر گرفته می شود و تمامی دیوار ها دارای کمد و دراورهای بلند می باشند. 

کلوزت بسته به ابعاد اتاق مستر دارای شرایط متفاوتی می باشد به طوری که می توان از یک کمد تا یک اتاق بزرگ را به آن اختصاص داد. در خانه های بزرگ و لوکس یک از مواردی که بسیار به آن توجه می شود کلوزت روم بوده و ابعادی که برای آن در نظر گرفته می شود، برابر با یک اتاق خواب مجزا می باشد. 

کلوزت یا کلوزت روم معمولا دارای امکانات زیر می باشد:

دراورها و کمدهای طبقه بندی شده برای تفکیک انواع لباس
رخت آویزهایی برای مجزا بودن لباس ها و انتخاب راحت آن ها
آینه های قدی برای پرو لباس
شلف هایی برای نگهداری کیف و کفش
نورپردازی مناسب برای داشتن دید کامل به کمدها و پوشش شخص در زمان پرو لباس
کاناپه ای در وسط اتاق برای نشستم و پوشیدن لباس و کفش
میز آرایش به همراه آینه و تجهیزات مربوطه
سبدهایی برای جمع آوری لباس های کثیف
تهویه مناسب برای خروج بوی نامطبوع
اتاق مستر در ساختمان چقدر مهم است؟
اتاق مستر در ساختماناز چند زاویه، کاربردی مهم در ساختمان می یابد. علاوه بر مزایایی که در قسمت های فوق گفتیم، اتاق خواب مستر کارکردهای امنیتی هم دارد. معمولا اتاق خواب مستر به بیرون از خانه اشراف دارد. در بیشتر طراحی ها این اتاق را در کنار پله های اضطراری می سازند. این پیش بینی ها برای این نیست که والدین از فضای بیرونی خانه لذت ببرند. گر چه چنین چشم اندازی به خودی خود چشم نواز است. دلیل اصلی چنین رویکردی را باید در امنیت افزایی خانه جستجو کرد. 
در زمان آتش سوزی ها کودکان می توانند سریعا به اتاق پدر و مادر یا همان اتاق مستر پناه ببرند و از راه پله های اضطراری از خانه خارج شوند. یا هنگامی که اتفاقی همچون سرقت یا جرایمی مشابه آن رخ می دهد، می توان اتاق خواب مستر را به یک دژ درون خانه ای تبدیل کرد. زیرا همانگونه که گفتیم تنها اتاقی است که از داخل قفل می شود. بنابراین باید اتاق خواب مستر را امن ترین مکان خانه تعریف کرد.

مستر خانه برای چه خانواده هایی اهمیت بیشتری دارد؟
اتاق مستر یا مستر خانه برای خانواده های متفاوت با ویژگی های متفاوت قطعا اهمیت های متفاوتی هم دارد. در برخی خانواده ها و خصوصا خانواده های مدرن، زندگی خصوصی و داشتن فضاهای جداگانه ای که در آن بتوانند خودشان باشند، خیلی مهم است. از این رو پدر و مادر می کوشند که در عین اینکه با فرزندان شان در یک خانه زندگی می کنند، یک فضای مستقل و جداگانه ای هم برای خودشان تهیه کنند. در خانواده های پر تعداد نیز والدین می توانند بدون آنکه مزاحم فرزندان شوند به همه نیازهای خود در اتاق خواب مستر پاسخ دهند. در برخی از مسترها، حتی یک آشپزخانه کوچک هم تعبیه می شود تا والدین بدون آنکه مزاحمتی برای بقیه داشته باشند، وعده های کوچکی برای خود درست کنند. در واقع اتاق خواب مستر برای والدین مانند یک جزیره آرامش است. مکانی برای مجرد زیستن در ازدحام مسئولیت های والد بودن.

معایب اتاق مستر
اتاق خواب مستر به رغم همۀ مزایا معایبی هم دارد. یکی از معایب اتاق مستر به حمام اختصاصی آن بر می گردد. رطوبتی که از راه حمام و بخار آن به کل فضای اتاق راه می یابد، به پوسیدگی زودرس وسایل آن می انجامد. حتی این رطوبت خزنده می تواند به ساختمان هم آسیب بزند. وجود سرویس بهداشتی هم ممکن است بوی زننده ای در اتاق پدید آورد. در نتیجه باید یک تهویه قوی در این دو مکان جاسازی شود تا این دو عیب را بپوشاند. 

اتاق خواب مستر ایرانی چه خصوصیاتی دارد؟
اتاق خواب مستر ایرانی از حیث اصول طراحی تفاوت چندانی با اتاق مستر مرسوم ندارد. اما نوع فرهنگ درون گرای ایرانی در برخی از زمینه ها تغییراتی در طراحی اتاق داده است. مثلا ویوی اتاق خواب مستر ایرانی ترجیحا پوشیده تر از نوع غربی آن است. از آنجا که در فرهنگ ایرانی نوعی حیا حاکم است، به عایق سازی دیواره ها توجه بیشتری می شود. نوع دیزاین نیز بازتاب دهنده معماری و هنرهای سنتی ایرانی است. 

پیدایش اصطلاح مستر در معماری
اتاق مستر تاریخ دور و درازی دارد. اصطلاح مستر در معماری همانطور که در مقدمه گفتیم به سال 1926 بر می گردد. در این سال بزرگ ترین اتاق یک ساختمان مجلل رسما به مکان خواب مالک خانه اختصاص داده شد. این اتاق خواب با داشتن یک حمام و یک دستشویی اختصاصی از دیگر اتاق های خانه متمایز شده بود. این نوآوری سرآغاز تحولی در طراحی ساختمان های مدرن شد و از این طریق بود که اصطلاح مستر به فرهنگ معماری راه یافت.

آشپزخانه مستر چیست؟
در پاسخ به سوال آشپزخانه مستر چیست؟ باید بگوییم که مقصود از آن یک آشپزخانه کامل در درون اتاق مستر نیست. بلکه منظور از این اصطلاح یک آشپزخانه کوچک یا مینی آشپزخانه است که به نیازهای مختصر والدین یا مهمانان پاسخ دهد. در واقع این آشپزخانه کوچک یا مینی برای پذیرایی های مختصر پیش بینی شده است.

آشنایی با اتاق مستر مدرن
اتاق مستر مدرن با اتاق خواب مستر سنتی در نوع دیزاین و چیدمان تفاوت دارد. در چیدمان مدرن از ازدحام و شلوغی و نورپردازی های سنگین فاصله گرفته شده است. در گزینش وسایل چیدمانی نیز بیشتر به سادگی و کاربرد توجه می شود. مثلا در نورپردازی کوشیده می شود که فضا دلبازتر به چشم بیاید و با تمرکز نور بر یک شی باارزش در اتاق، آن را برجسته تر نشان دهند. عناصر چیدمانی هم بیشتر از مواد طبیعی ساخته می شوند تا حال و هوای طبیعت را به نحوی در اتاق شبیه سازی کنند. گاهی نیز با کمک پارتیشن ها، می توان اتاق مستر مدرن را به یک مکان آرام برای مطالعه و کار تبدیل کرد.
 

  • 28 خرداد 1403
  • 85