آگهی / درخواست آگهی / درخواست

تشخیص اصالت سند مالکیت

در این مقاله خواهید خواند:

تصدیق اصالت اسناد مالکیت
تصدیق اصالت سند تک برگی
نحوه تشخیص اصالت سند مالکیت
سامانه تصدیق اصالت اسناد مالکیت
اطلاعات لازم برای تشخیص اصالت اسناد مالکیت
تصدیق اصالت سند مالکیت دفترچه ای
تصدیق اصالت اسناد مالکیت
اصالت اسناد مالکیت به معنای بررسی اصلی و یا جعلی بودن آن ها می باشد. به عبارتی با بررسی اصالت سند می توان تشخیص داد که سند مورد نظر دارای اعتبار می باشد یا فاقد اعتبار است. این روند برای تمامی اسناد قابل پیگیری بوده و امکان بررسی آن ها به راحتی فراهم می باشد. در بسیاری از معاملات و یا قراردادها این اقدام ضرورت یافته و نیاز به بررسی اعتباراسناد و یا برگه های ارائه شده توسط طرفین می باشد. با تصدیق اصالت اسناد مالکیت می توان اصالت، مساحت، نوع کاربری، وضعیت بازداشتی، وضعیت رهن و نام مالک فعلی را مورد بررسی قرار داد.

تصدیق اصالت سند تک برگی
اسناد تک برگی به سبب شرایط صدور و امنیت بالای آن ها به راحتی قابل جعل نبوده و به ندرت شاهد این اتفاق هستیم. اما با توجه به اهمیت اصالت اسناد و وجود افراد سود جو و کلاهبردار می بایست این موضوع را جدی گرفته و در صورت لزوم اقدام به بررسی اصالت سند مورد نظر کرد. در معاملات ملکی اصالت سند و بررسی اعتبار آن به دو روش امکان پذیر می باشد:

درخواست استعلام سند ملک از فروشنده
بررسی تصدیق اصالت سند مالکیت
لازم به ذکر است که در معاملات ملکی و در زمان انتقال سند، دفاتر اسناد رسمی تمامی موارد مربوط به اصل بودن سند را انجام داده و در صورت تایید سند ملک، اقدام به انتقال آن می کنند. علاوه بر این دریافت کد رهگیری ملک در زمان تنظیم مبایعه نامه در معاملات ملکی نیز می تواند سند ملک و مالکیت فرد را تایید کند. اما در مواردی مانند خرید وکالتی ملک، که خرید و فروش بدون انتقال سند انجام می شود، بررسی اصالت سند اهمیت بسیاری داشته و باید جدی گرفته شود. 

نحوه تشخیص اصالت سند مالکیت
تشخیص اصل بودن سند ملکی یکی از اقدامات ضروری در معاملات مختلف می باشد. اما چگونه می توان اصالت سند را تشخیص داد؟ برای تشخیص و بررسی اصل بودن اسناد و صحت اطلاعات درج شده در آن ها می توان به دو روش زیر اقدام کرد:

مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی 
مراجعه به سامانه اینترنتی تصدیق اصالت اسناد مالکیت
سامانه تصدیق اصالت اسناد مالکیت
با توجه به اینکه استعلام سند و همچنین بررسی جعلی و یا اصلی بودن سند به صورت اینترنتی و کاملا رایگان امکان پذیر است نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر اسناد نبوده و می توان شخصا اقدامات لازم را به صورت آنلاین انجام داد. برای این منظور می بایست به نشانی اینترنتیwww.ssaa.irمراجعه کرده و در قسمت متوی میز خدمات الکترونیک، استعلامات ثبتی، تصدیق اصالت سند مالکیت را انتخاب کنید و مراحل مربوطه را انجام داده و اصالت سند را ارزیابی کنید.

برای دسترسی مستقیم و سریع تر به سامانه تصدیق اصالت اسناد مالکیت، می توانید به آدرسestate.ssaa.ir مراجعه کرده و پس از ورود به سامانه با وارد کردن اطلاعات لازم مراحل مربوطه را طی کنید.

اطلاعات لازم برای تشخیص اصالت اسناد مالکیت
در هر یک از روش های بالا دسترسی به برخی اطلاعات درج شده در سند ضروری بوده و تنها به کمک آن ها می توان اصالت سند را مورد ارزیابی قرار داد. برای تشخیص اصالت اسناد مالکیت به صورت آنلاین می بایست اطلاعات زیر را در اختیار داشته باشید:

استان
واحد ثبتی
شماره اصلی
شماره فرعی
شماره دفتر املاک الکترونیک / شماره یکتا
شماره دفتر املاک
شماره صفحه
شناسه / شماره ملی
تمامی اطلاعات ذکر شده در سند مالکیت قابل دستیابی می باشد. با استفاده از این اطلاعات می توان مراحل مربوطه را به صورت اینترنتی انجام داد و اصالت سند را بررسی کرد. 

تصدیق اصالت سند مالکیت دفترچه ای
برای بررسی اصل و یا جعل بودن اسناد مالکیت دفترچه ای یا همان سند های ملکی منگوله دار می بایست به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهید. استعلام این اسناد تنها به کمک دفاتر اسناد رسمی امکان پذیر بوده و انجام مراحل و تصدیق سند مورد نظر، 24 ساعت زمان می برد. 

  • 09 بهمن 1402
  • 112