آگهی / درخواست آگهی / درخواست

5 اشتباه رایج در زمان تنظیم اجاره نامه

در این مقاله خواهید خواند:

اجاره نامه
تنظیم اجاره نامه
اشتباهات رایج در زمان تنظیم اجاره نامه
عدم مطالعه اجاره نامه
دریافت نکردن خدمات بیمه ای از موجر
عدم آگاهی از حقوق مستاجر
صورت برداری از خسارت های ملک قبل از اجاره
عدم انجام تحقیقات لازم درباره مالک و ملک
اجاره نامه
یکی از پر تعدادترین معاملاتی که در بازار مسکن شاهد آن هستیم رهن و اجاره املاک می باشد که پیرو آن مالک ملک، در ازای دریافت مبلغی به عنوان اجاره بها ملک و خانه مورد نظر را در اختیار مستاجر قرار می دهد. برای انجام این معامله و توافق صورت گرفته میان طرفین قراردادی با عنوان اجاره نامه برای ثبت و تایید آن امضا می شود که پیرو آن مالک و مستاجر هر دو موظف به انجام تعهدات خود خواهند بود.

قرارداد اجاره یکی از رایج ترین قرارداد های ملکی است که در دفاتر املاک تنظیم می شود. این نوع از قرادادها که در دفاتر املاک تنظیم می شوند، رسمی نبوده و لذا برای رسمی شدن قرارداد اجاره، بایستی پس از تنظیم قرارداد مربوطه در بنگاه های معاملات ملکی، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و نسبت به ثبت رسمی قرارداد اقدام کنید.

تنظیم اجاره نامه
تنظیم اجاره نامه، نیاز به آگاهی از شرایط خاص این قرارداد دارد که می بایست برای جلوگیری از مشکلات احتمالی نسبت به دریافت اطلاعات لازم اقدام کرد. قراردادهای اجاره در بنگاه های معاملاتی مسکن و توسط مشاورین املاک تنظیم می شود و اطلاعاتی مانند مشخصات طرفین معامله، مدت زمان اجاره و زمان تخلیه ملک، مبلغ اجاره بها و دیگر توافقات طرفین در آن درج می شود. تک تک موارد ذکر شده بایستی با دقت و به طور کامل در قرارداد عنوان شده و شرایط لازم و جزئیات معامله در آن ذکر شود.

اشتباهات رایج در زمان تنظیم اجاره نامه
همه مستاجران باید به هنگام امضای اجاره نامه نکات ریز و درشت بسیاری را رعایت کنند تا متضرر نشوند. با این که قیمت کرایه منزل خیلی کمتر از قیمت خرید آن است اما با این حال می تواند زیان زیادی را به مستاجرین وارد سازد. یقینا تعهدات مندرج در اجاره نامه مشابه قرارداد خرید واحد مسکونی نیست، همچنین از آنجا که پیدا کردن آپارتمان جهت کرایه بیش از پیش سخت شده است و قیمت کرایه روز به روز در حال افزایش است، این مسئله چیزی از ارزش های اجاره نامه نمی کاهد.

تحقیقات دانشگاه نیویورک نشان می دهد، جمعیت مستاجرین ملک در آمریکا درحال زیاد شدن است. این اتفاق زمانی روی می دهد که میزان عرضه بازار مسکن به اندازه تعداد تقاضاهای موجود در بازار نباشد. از این رو یافتن مسکن مناسب برای اجاره سخت تر می شود و در ادامه قیمت آن نیز افزایش می یابد. در این صورت یافتن خانه ای برای اجاره بدون انجام بررسی های لازم می تواند شما را به مشکلاتی چون عدم احساس امنیت دچار کند. انتخاب غلط مسکن اغلب افراد را به لحاظ روحی و جسمی با مشکل مواجه می کند.متوسط هزینه هر بار اساس کشی در آمریکا مبلغی حدود 1170 دلار است که اگر نقل مکان ها بدون برنامه انجام شود باعث پرداخت هزینه های بیشتری از سوی مستاجران خواهد بود.اشتباه کردن به وقت عقد قرارداد اجاره ی واحد مسکونی به منزله از دست رفتن امنیت مالی می باشد تا جایی که ممکن است برخی اوقات کار به دادگاه کشانده شود و پرداخت خسارت به مالک را به دنبال داشته باشد. تفاوتی ندارد که برای چندمین بار پای میز عقد قرارداد اجاره می نشینید مهم این است که اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

در ادامه با 5 اشتباه رایج به وقت تنظیم اجاره نامه آشنا می شویم.

عدم مطالعه اجاره نامه
هنگامی که اجاره نامه را به دست شما می دهند مدام وسوسه می شوید تا زیر قرارداد را امضا کنید. اما این می تواند مقدمه رخ داد یک فاجعه بزرگ باشد چرا که زیر نامه ای را امضا می کنید که بندهای آن از ارزش حقوقی برخوردار است.همان اندازه که امضا کردن چنین قراردادی می تواند شما را با چالشی جدی مواجه کند عدم تایید آن نیز می تواند شما را از گرفتاری های بعدی نجات بخشد. هیچ گاه نباید قبول کنید تا نخوانده زیر قرارداد را امضا کنید حتی اگر با اصرار موجر مواجه شدید.

دریافت نکردن خدمات بیمه ای از موجر
هنگام وقوع حوادث گوناگون طبیعی و غیر طبیعی مالک هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرد. اما در عوض اگر از خدمات بیمه مستاجران بهره مند شوید تمام این حوادث به اضافه سرقت و وقوع حریق تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. این بیمه ارزان است و به راحتی قابل تامین می باشد.

عدم آگاهی از حقوق مستاجر
قوانین و محدودیت های مستاجران در هر شهری به گونه ای خاص تعریف می شود. عموما دست مالکان برای تحمیل محدودیت به مستاجر باز است اما مستاجرین نیز از حقوقی برخوردار هستند که دانستن آن ها سبب می شود تا از حریم و حق خود دفاع کنند. حقوقی مانند تعمیرات لازم توسط مستاجر و همچنین حفظ حریم شخصی مستاجر.

لذا برای جلوگیری از بسیاری مشکلات و دردسر ها می توانید با استفاده از قوانین موجود و آگاهی از آن ها شرایط را به گونه ای رقم زنید که هیچ یک از طرفین دچار مشکل و خسارتی نشوند.

صورت برداری از خسارت های ملک قبل از اجاره
قبل از تحویل آپارتمان ضرورتا لیستی از کمبودها و خسارت های وارد بر آپارتمان تهیه کنید تا در صورت لزوم متحمل خسارت مالی نشوید. لذا زمانی را برای بررسی ملک مورد نظر قرار داده و در همان ابتدای کار موارد موجود و نقص های ملک را به اطلاع موجر برسانید. چرا که در پایان قرارداد می بایست ملک و تجهیزات موجود در آن را سالم تحویل داده و در غیر این صورت ملزم به پرداخت خصارت خواهید بود.

بررسی ملک و نواقص آن در ابتدای کار می تواند موجر را برای انجام تعمیران و رفع نواقص متعهد کند و در زمان تخلیه ملک اگر با ادعایی از طرف مالک رو به رو شدید می توانید با استناد به لیست خود که در همان ابتدای قرارداد به موجر اطلاع داده اید، موارد سو ظن را بر طرف کنید.

عدم انجام تحقیقات لازم درباره مالک و ملک
مالکان قبل از اجاره ملک از اعتبار بانکی مستاجر مطمئن می شوند.در اینجا لازم است مستاجرین ضمن در دست داشتن نام مالک و آدرس دقیق ملک اطلاعات زیادی را در خصوص موجر و آپارتمان به دست آورند. توصیه می شود پیش از جا به جایی از محل جدید زندگی خانواده خود اطمینان حاصل کنید.

  • 06 شهریور 1402
  • 21